
A klímaváltozás legyőzhető, de ehhez kellenek az egyházak is
Kaphatunk-e jobb hírt a mindennapok katasztrófaáradata közepette, mint hogy mégBővebben: “A klímaváltozás legyőzhető, de ehhez kellenek az egyházak is”

Keresztény nemzet: mítosz vagy valóság?
Hogyan pusztítja el az egyházakat a politikai hatalomvágy? Gregory A. Boyd: A keresztény nemzet mítosza című könyvének bemutatóján jártunk.

Választás 2022: egyházpolitika a pártprogramokban
Április harmadikán, azaz egy hét múlva ismét országgyűlési választásokat tartunkBővebben: “Választás 2022: egyházpolitika a pártprogramokban“

„Nem azért sztrájkolunk, mert utálunk tanítani, azért, mert szeretnénk jól tanítani”
A múlt szerdai országos pedagógussztrájk apropóján a Fasori Evangélikus Gimnázium tanáraival és öregdiákjaival beszélgettünk.

Református, de román? A nemzeti vallásosság kihívásai | Kovász-podcast #2
Lehessen-e román nyelven (is) igét hirdetni egy erdélyi református templomban?

Dúlák segítik a menekült kismamákat
Kórházlelkész szerzőnk hetek óta készült dúlaképzésének alkalmára, amikor elérte a hír: Ukrajnában kitört a háború. Azóta több menekült kisbaba is világra jött Magyarországon.

Rosta Gergely: „Az emberek spirituális igényét nem elégítik ki az egyházak”
Rosta Gergely vallásszociológust kérdeztük a magyarországi magyarországi egyházak demográfiai válságának okairól, kiutakról és arról, hogy mit várhatunk az idén esedékes népszámláláskor.

Hogyan segíthetsz a menekülteknek?
Összeszedtük azokat az egyházi és civil szervezeteket, amelyeknek a segítő munkájába bekapcsolódhattok.

„Itt állunk, másként nem tehetünk” – Evangélikus iskolák pedagógusai is sztrájkolnak
Huszonhárom sztrájkoló és tizenegy támogató csatlakozott a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium hatvanfős tanári karából a pedagógusok február 24-i polgári engedetlenségi akciójához.

Társadalmi párbeszéd nélkül üres frázis – a Kovász Közösség vitája a keresztény kultúrán alapuló nevelésről
Beszámolónk a kilencedik alkotmánymódosítást körüljáró kerekasztalbeszélgetésről.

Nem a házasság van válságban, hanem a társadalmunk
A Kovász blog szerzőinek és szerkesztőinek gondolatai a házasság hetével kapcsolatban.

Vallásosabbak és emancipáltabbak az értelmiségi fiatalok, mint az országos átlag
A diplomás fiatalok jóval az országos átlagon felül rendelkeznek valamilyen vallásos identitással és körükben a nemiszerep-felfogások is elmozdulóban vannak

Richard Rohr: Isten az életünkben nyilatkozik meg
Richard atya rámutat arra, hogy a Biblia olyan emberekről szóló történetekkel van tele, akik találkoztak Istennel – függetlenül attól, hogy mindent jól vagy mindent rosszul csináltak-e.

Szemléletformálás és nemnövekedés: a teremtésvédelem szerepe az egyházak gazdálkodásában
Időszerű lenne elgondolkozni azon, hogyan szolgálhatnák az egyházak szervezettebben a teremtésvédelmi törekvéseket.

Timothy Beal: A börtönök velem maradnak
Lehetséges-e az ideológiamentesség? Átláthatunk-e a létező összes szitán, hogy a valóságot a maga teljes valójában lássuk? Timothy Beal teológus írása arról, hogy a próféták és Jézus igéi hogyan inspirálnak a radikálisan máshogy-gondolkodásra.

A keresztény felelősségvállalás helyes módjáról
A felebaráti szeretet parancsa nem elvont jóindulatot vagy valamiféle passzív együttérzést követel, hanem azt, hogy igazságosan megosszuk embertársainkkal saját és közösségi javainkat. A karitatív, csak a tünetekkel foglalkozó és függési rendszereket fenntartó segítségnyújtás helyett Jézus a gyökeres és rendszerszintű, mindenkit érintő változásért való munkát tűzi ki célul.

Richard Rohr: A Szentháromság mint szeretet
Richard atya Heidi Russell professzort idézi a Szentháromságról mint szeretetről, amivel segíthet a mai keresztényeknek bensőségesebben kapcsolódni Istenhez.

Egyházi bántalmazás: előrébb léptünk az elmúlt két évben, mit az elmúlt ötszázban? | Kovász-podcast #1
A Kovász blog podcastjének első adásában Nagy Szabolcs és Laborczi Dóra beszélget Urfi Péter újságíróval.

Isteni szex 2. – Hogyan beszéljünk keresztényként a homoszexualitásról?
Arról lehet vitatkozni (teológiailag), hogy maga a homoszexualitás elfogadható-e az egyház számára vagy sem. Arról viszont nem, hogy ki bűnös: mindenki. Mikó-Prém Alexandra véleménycikke.

Botrány-e a Biblia?
A botrány teológiai értelmezése, a média spiritualitása és a Biblia manipulálása Kovász blog szerzőinek tanulmányaiban. Ajánlónk.

Abúzus és hatalomgyakorlás a német katolikus egyházban – interjú
„A hatalom gyakorlása az egyházban ellenőrzés nélkül történhet. Ez nem jelenti azt, hogy ezzel mindenki él. Azt viszont jelenti, hogy aki vissza akar élni a hatalmával, zavartalanul megteheti.” Interjú Christiane Florinnal.

Mi, háromkirályok
Vízkereszttel lezárul egy ünnepkör: elfogynak a karácsonyi fények, egyre távolabb kerülünk a karácsonyi békétől és örömhírtől, kezdődik a tavaszig tartó sötét, fáradt, ünneptelen időszak. De kik is voltak a napkeleti bölcsek valójában, és mit tanulhatunk ma tőlük?

Politizálni a szabad levegőn
Csepregi András Bibó Istvánról írt tanulmánykötete radikális politikai tett. Kereszténység és hatalom viszonyát ugyanis a jelenlegi közbeszédtől markánsan eltérő paradigmából: a keresztény erőszakmentesség evangéliumi alapjáról nézve tárgyalja.

Karácsony királya
Még a legreménytelibb ember is elbizonytalanodik olykor, és belekiáltja a világmindenségbe: meddig bírom ezt még? Nagy Szabolcs igehirdetése a karácsonyi reménységről.

Karácsony: a szeretettel átírt történelem
Mit jelent nekünk 2021 decemberében a karácsony? A Kovász Közösség tagjainak és a Kovász blog szerzőinek őszinte, ünnepi vallomásai.

Richard Rohr: Az Isten archetípusa
Richard atya arról beszél, hogy az Istennel való találkozás folyamatában az archetípusok kiemelt jelentőséggel bírnak – Carl Gustav Jung mélyrehatóan foglalkozott ezzel a témával.

„Ezt a házat a Szentlélek tartja egyben” – Egy önkormányzati lakás a Józsefvárosban
Kovács Jánosné Erzsébet bő tizennégy éve lakik a Budapest VIII. kerület Lujza utca egyik önkormányzati lakásában. Nem érzi magát biztonságban. Román Péter fotóriportja.

A hit összeköt – roma és nem roma hívek együtt várják a karácsonyt Piliscsabán
Elengedhetetlen, hogy a felekezetek, a roma közösség és a gyülekezeti tagok közös hitéleti alkalmakon is részt vegyenek, és ne csak külön találkozzanak. A piliscsabai történelmi felekezetek és a roma közösség adventi gyertyagyújtásán jártunk.

Kodácsy Tamás: Mi az emberi méltóság alapja?
Vendégszerzőnk írása a 14 magyar egyház közös nyilatkozata kapcsán. Kodácsy Tamás református teológus, lelkész, a Károli Gáspár Református Egyetem Teremtésvédelmi Műhelyének vezetője.

Nagy Károly Zsolt: Az istenképűségről
A Sárospataki Református Teológiai Akadémia docensének, a Kovász Közösség teológiai munkacsoportjának vezetőjének írását, melynek első bekezdése a tizennégy magyarországi egyház nyilatkozatáról szóló cikkünkben már olvasható volt, most itt teljes terjedelmében közöljük.

A valódi változás szolgálatában – gyülekezetek és a társadalmi felelősségvállalás
Mit jelent a hitalapú közösségszervezés és milyen példákat láthatunk rá? Hiánypótló tanulmánykötet jelent meg a témában, cikkünkben jó gyakorlatokat is bemutatunk.

Az emberi méltóság alapja nem a házasság
A Kovász blog szerzőinek és szerkesztőinek különvéleménye a történelmi egyházak közös nyilatkozatával kapcsolatban.

Karácsonyi költekezéseink: csendes elmélyülés helyett környezeti katasztrófa?
Miért úgy ünnepeljük a karácsonyt, Krisztus születésének ünnepét, hogy ezzel hozzájárulunk annak a teremtett világnak a pusztulásához, amelybe megszületett a Megváltó?

Richard Rohr: A belső tekintély
Richard atya gyakran emlegeti a svájci pszichoterapeutát, Carl Gustav Jungot (1875–1961) mint egyik legfontosabb tanítóját, aki nagy hatással volt rá az emberi lélek, a vallás és a teológia megértésében.

Nem, „Brüsszel” nem akarja betiltatni a karácsonyt és a Mária nevet
Nem a karácsonyt akarják eltörölni; az Európai Bizottság javaslatcsomagja arról szól, hogyan kommunikálhatunk úgy, hogy ne bántsunk meg másokat.

Felelősség és irgalom – keresztény etika a hétköznapokban
Nem jogosult arra a keresztény etika, hogy az igazság egyedüli birtokosának kiáltsa ki magát – avagy az állásfoglalási görcs meghaladásának lehetőségei.

Az Európai Unió és a teremtésvédelem III.
Az EU-s piaci szabályozások hátulütői és a kistérségek lehetőségei a Fit for 55 csomag tükrében.

Hajlandóság a változásra
Richard Rohr atya felismerte, hogy az Anonim Alkoholisták tizenkét lépéses programja alkalmas arra, hogy spirituális átalakuláshoz vezessen. A program Jézus (számunkra nem is mindig magától értetődő) bölcsességének megfelelően állítja: az ego semmit sem gyűlöl jobban a változásnál – még akkor is, ha az adott helyzet már nem működik vagy egyesen elviselhetetlen.

Van-e még tartaléka a történelmi egyházaknak?
Hányan vallásosak ma Magyarországon? Miből gazdálkodnak az egyházak? Hisznek-e még a magyarok Istenben, és az egyházakon keresztül élik-e meg hitüket? Egyáltalán „keresztény ország” még Magyarország?

„Teszünk valamit, mert nem bírjuk elviselni azt, ami van” – interjú Hodász Andrással és Gundel Takács Gáborral
„Ez a petíció az igazi békemenet.” A közbeszédről, a tisztelet és a szeretet nyelvéről és a politika feletti kontroll visszaszerzéséről beszélgettünk a SZEMlélek felhívása okán. Nagyinterjú.

A húsvéti misztérium összeköt mindenkivel
Richard atya értelmezése szerint a Krisztus húsvéti misztériumában való egyreBővebben: “A húsvéti misztérium összeköt mindenkivel”

Nem értik meg az egyházak a fiatalokat
Egy friss tanulmány szerint a Z generáció elutasítja az intézményesült vallásokat, habár többségük spirituális beállítottságú vagy vallásos. A magukat kereszténynek valló válaszadók fele nem tartozik semmilyen egyházi közösséghez.

Ahol az igazságosság és a jótékonyság találkozik
A mai elmélkedésben Richard Rohr atya azt fejtegeti, hogy az igazságosság és a jótékonyság egyformán fontosak a közjó megteremtésében.

Bibó István és a passzív vagy aktív erőszakmentes ellenállás
Bibó István 1956 november 4-én, a kormány egyetlen, a Parlamentben tartózkodó képviselőjeként adta ki híres nyilatkozatát, és felhívott a passzív, erőszakmentes ellenállás folytatására.

Ideje a hallgatásnak, ideje a beszédnek – Richard Rohr szemlélődő aktivizmusa
Ő az, aki az evangéliumot a kortárs spiritualitás nyelvén képes megfogalmazni a klikken kívülieknek és ő az, aki köntörfalazás nélkül elítéli a nagytőkével és a szélsőjobboldallal frigyre lépő egyházakat.

A Szentlélek utat fog találni magának – Kovász-tagok a reformációról
Bátorság, asztalközösség, a Szentlélek úttörése, szabadulás a hazugságokból. A Kovász Közösség tagjait kérdeztük arról, mit jelent számukra a reformáció.
Betöltés…
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
Get new content delivered directly to your inbox.